ESA - OLA 2018 Sınav Başvuruları

20.04.2018

ESA - OLA 2018 Sınav Başvuruları

Değerli TARD Üyeleri,

ESA tarafından 20 Nisan 2018 tarihinde düzenlenecek olan OLA (On-Line Assessment) sınavına başvurular aşağıda yer linkten 28 Şubat 2018 tarihine kadar yapılabilmektedir.


OLA sınavı Türkiye'de şu merkezlerde yapılacaktır:
Ankara (Ankara Üniversitesi)
Ankara (Dışkapı Yıldırım Beyazıt E.A.H.)
İstanbul (İstanbul Üniversitesi)
İstanbul (Marmara Üniversitesi)
İzmir (9 Eylül Üniversitesi)
Bursa (uludağ Üniversitesi)

SON BAŞVURU TARİHİ              : 28 Şubat 2018
https://www.esahq.org/education/edaic/exam-types/online-assessment/online-registration-for-online-assessment  

OLA sınav merkezleri listesi:
https://www.esahq.org/education/edaic/examination-calendar/ola   

SINAV TARİHİ                                 : 20 Nisan 2018

SINAV BAŞVURU ÜCRETİ             : 50 

Adayların tek başlarına veya grup halinde başvurularından bağımsız olarak ücret sabittir.   
 

(OLA) SINAVI BİLGİLENDİRMESİ  
TÜRK ANESTEZİYOLOJİ VE REANİMASYON DERNEĞİ ON-LINE ASSESSMENT (OLA) SINAVI HAKKINDA BİLGİLENDİRME 
On-line assessment (OLA) sınavı, In-Training assessment (ITA) ve EDAIC 1. basamak sınavlarına benzer bilgisayar bazlı bir testtir. Anestezi ve Yoğun Bakım eğitimini, European Union of Medical Specialists (UEMS)’de tanımlandığı gibi değerlendiren ideal bir değerlendirme sınavıdır.

OLA sınavı her yıl Nisan ayında yapılmaktadır ve her bir yıllık eğitim süreci sonrasında kendini denemek isteyen ve sonbaharda EDAIC 1. basamak sınavına katılmak isteyen adaylar için mükemmel bir yol göstericidir.
 
OLA sınavına, 2014 yılında 303 aday 39 merkezde, 2015 yılında 588 aday 58 merkezde ve son olarak 2016 yılında 1335 aday 95 merkezde 10 farklı dilde katılmıştır. Sınava katılım 79 Avrupa ve 16 Avrupa dışı ülkeden gerçekleşmiştir.  Son olarak da 2017 yılında 111 merkezde Türkçe dahil  yine 10 dilde gerçekleştirilen sınava 1298 aday katılmıştır.


OLA sınavı, ITA ve EDAIC 1. basamak sınavları ile aynı yapıya ve değerlendirme sistemine sahiptir. Sınavda 2 adet 90 dakikalık seans vardır. Her 90 dakika içerisinde, 5 seçenekli 60 soru (toplam 300 soru) Doğru/Yanlış seçenekleri ile cevaplandırılmaktadır. İlk 60 soruluk A kitapçığı temel bilim ve ikinci 60 soruluk B kitapçığı klinik anestezi sorularını içermektedir. Doğru yanıta 1 puan, boş veya yanlış yanıta 0 puan verilerek bir sınav kitapçığından en fazla 300 puan elde edilebilmektedir.
  

Aday, sınavın her 2 basamağını da tamamladığında, toplam skorlarını görebilmekte ve yanlışlarını kontrol edebilmesi için kendisine 20 dk süre verilmektedir. Daha sonra ESA tarafından her basamak için daha detaylı bir rapor hazırlanmakta, ve aynı eğitim düzeyindeki adayların kendi ülkelerindeki ve sınava girenlerin geneli arasındaki konumu belirlenebilmektedir. 

Her bir yıl sonraki OLA sınavına girebilmek için, bir önceki yılın sonunda sınav başvurusunun tamamlanması gerekmektedir.

OLA sınavına aday ve/veya sınav merkezi olarak başvurabilmek için gerekli bilgiler aşağıdaki sayfalar incelenerek elde edilebilmektedir.
 
https://www.esahq.org/education/edaic/exam-types/online-assessment/    

Yönerge için TIKLAYINIZ