18. Dünya Anestezi Kongresi’ndeydik (WCA2024)

2-7 Mart tarihlerinde Singapur’da düzenlenen 18. Dünya Anestezi Kongresi’nde (WCA2024) ülkemizi TARD olarak temsil etmenin büyük onurunu yaşadık. Derneği temsilen Yönetim Kurulu adına Prof. Dr. Ali Fuat Erdem, Prof. Dr. Jülide Ergil, Prof. Dr. Hilal Ayoğlu, Doç. Dr. Zafer Çukurova kongreye katıldılar.

142 ülkeden 5044 katılımcı ile gerçekleşen küresel anlamda tüm anestezistlerin bir araya geldiği bu önemli kongre sırasında Dernek başkanımız Prof. Dr. Ali Fuat Erdem ve yönetim kurulu üyelerimiz Dünya Anestezi Dernekleri Federasyonu (WFSA) dernek başkanı, board üyeleri ve diğer üye ülke dernekleri ile görüşmeler gerçekleştirdi. İleriye dönük faaliyetler konusunda yapıcı gelişmeler kaydedildi.

WFSA 2024 başkanı Prof. Dr. Daniela Flipescu standımızı ziyaret etti. WCA2024’de çok sayıda ziyaretçinin uğradığı standımızda TARD’ni, kongrelerimizi, işbirliklerimizi diğer üye ülke anestezistlerine tanıtma fırsatı bulduk.

Kongrede ülkemizden çok değerli hocalarımız bilimsel toplantılarda konuşmacı, oturum başkanı ve kurs eğitmeni olarak yer aldılar. Ülkemizden genç meslektaşlarımız değerli bildirilerini sundular.

1966’dan beri üye olduğumuz WFSA’ye, kongre sırasında tüm üye ülkelerin katıldığı seçim ile ilk kez Avrupa Konsülü olarak derneğimizi temsilen genel sekreterimiz Prof. Dr. Hilal Ayoğlu seçildi.

Kongrede en iyi ikinci bildiri ödülünü Ankara Üniversitesi’nden Dr. Berk Akyüz aldı.

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’nden Dr. Halil Cebeci WFSA bursunu almaya hak kazanarak WCA kongresine katıldı.

WFSA yeni yönetimi ve konsül üyelerinin yer aldığı toplantıda Prof. Dr. Hilal Ayoğlu ve Prof. Dr. Zehra Serpil Ustalar Özgen Hocalarımız derneğimiz adına WFSA ile ortaklaşa gerçekleştirmeyi planladığımız faaliyetler konusunda görüşmelerde bulundular.

2024 WFSA yapılanması içinde yer alan Pediatrik Anestezi Komite Başkanı Doç. Dr. Serpil Ustalar Özgen, Eğitim Komite Üyesi Doç. Dr. Yasin Tire, Kritik ve Yoğun Bakım Komite Üyesi Prof. Dr. Seda Banu Akıncı, Hasta Güvenliği Komite Üyesi Prof. Dr. Hilal Ayoğlu, Bilimsel Program Komite Üyesi Prof. Dr. Ayten Saracoğlu hocalarımıza yeni görevlerinde başarılar dileriz.


TARD Yönetim Kurulu