TARD 10. Çevrimiçi Asistan Değerlendirme Sınavı (ÇADS)

Saygıdeğer TARD Üyeleri,


TARD 10. Çevrimiçi Asistan Değerlendirme Sınavı (ÇADS) 23 Aralık 2023 Cumartesi günü 11:00-11:25 saatleri arasında yapılacaktır.


Kayıtlar 17 Aralık 2023, Pazar günü saat 24:00'e kadar açık olup başvurular TARD web sitesi üzerinden alınmaktadır. Sınav ücreti KDV dahil 125 TL’dir.Sevgili Uzmanlık Öğrencilerimiz,


Ülkemizdeki Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanlık eğitimi gereği eğitim kurumları tarafından yılda iki kez uzmanlık öğrencilerinin gelişimini takip edebilmek ve uzmanlık eğitimindeki TUK-MOS standartlarını karşılayabildiklerini objektif olarak ortaya koymak adına uzmanlık öğrencisi değerlendirme sınavları yapılmaktadır.


TARD-YEK bu gereklilikten yola çıkarak eğitim kurumları için istedikleri takdirde bu amaçla kendi uzmanlık öğrencileri için kullanabilecekleri, TUK-MOS kriterleri ile uyumlu, Avrupa Yeterlilik yazılı sınavı (EDAIC Part 1) formatında online asistan değerlendirme sınavı (TARD-ÇADS) hazırlamış ve 2019 itibarı ile sınavları gerçekleştirmeye başlamıştır.


TARD-ÇADS aynı anda 4 farklı kıdemdeki uzmanlık öğrencileri için hazırlanan sorularla yapılmaktadır. Her bir kıdem için (1.yıl, 2. yıl, 3. yıl ve 4-5. yıl uzmanlık öğrencileri) 4 farklı soru paketinden oluşmaktadır. Sorulara sınavın başlangıç saatinde uzmanlık öğrencilerinin her birinin kendi e-postalarına TARD-ÇADS'ın yolladığı link üzerinden ve sınav süresince ulaşılabilmektedir. Her bir sınav için toplam 20 soru kökü olup hepsinin 5 şıkkı ayrı ayrı DOĞRU ve YANLIŞ olarak işaretlenmektedir. Böylece her sınav 100 sorudan oluşmakta, değerlendirme her bir doğru yanıt için 1 puan verilerek 100 üzerinden sistem tarafından yapılmaktadır.


Çalıştığınız kurumun talebine bağlı olarak sınav, bir gözetmen denetiminde toplu halde ve tek merkezde veya bireysel olarak uzaktan katılımın sağlanabileceği her yerden gerçekleştirilebilir. Katılımcıların sınav sırasında kendi güvenlik önlemlerini almaları ve sosyal mesafe kurallarına uymaları beklenmektedir.


Sınav sonuçları, uzmanlık öğrencilerine bireysel olarak sadece kendi başarı puanı ve kıdemine ait genel başarı ortalaması bilgisini içeren e-posta mesajı olarak gönderilecektir. Ayrıca ait olduğu eğitim kurumunun Anabilim Dalı Başkanı/Eğitim Sorumlusuna sadece o kurumun tüm uzmanlık öğrencilerine ait sonuçlar, kıdemlere göre genel başarı ortalamaları ve Türkiye ortalaması bildirilecektir.


Sınavdan üç gün önce herhangi bir nedenle TARD-ÇADS ile ilgili e-posta almamış adaylar exemedia@exemedia.net adresine bilgi vermelidir.


Sağlık ve başarı dileklerimizle.TARD Yönetim Kurulu