TARD Yönetim Kurulu’ndan Yeni Yıl Mesajı…

  • 30 Aralık 2020 Çarşamba

Saygıdeğer Meslektaşlarımız,


“Yeni” yılın gelişinden çok “eski” yılın gidişine sevindiğimiz zor zamanlardan geçiyoruz hep birlikte. Yaşanması ve yaşatması zor bir yıl geçirdik biliyorsunuz, yaşadığımız pandeminin asıl kahramanları, siz Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanları ve asistanları oldunuz. Eğitimimizin doğası gereği içselleştirdiğimiz hastanı ne olursa olsun yaşat, perioperatif tüm zorluklardan koru prensibi pandemide hastanın alamadığı oksijen olmaya, yetmeyen malzemeleri yetirmeye, hastanenin her alanında kritik hasta bakmaya hatta ameliyathanelerimizi dahi yoğun bakımlara çevirmeye kadar vardırdık. Yoğun bakımında ufacık bir komplikasyon olmasın diye çabalayan, mesleğini yetkinlik ve içtenlikle icra eden bizler, bu yıl en çok mesleki çaresizlikle sınandık, tükendik ama tüketmemeye çalıştık. Kahramanlık değildi derdimiz, en iyi bildiğimiz işi yapmaktı.
Yapabiliyorduk, yaptık!


Sağlık Bakanlığı verileri göstermektedir ki, halen ülkemizdeki yoğun bakım ünitelerinin yüzde 70’inde Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanları çalışmaktadır. Biliyoruz ki pandeminin yaşandığı her alanda ve her noktada ayak izini bırakan, terini ve emeğini döken ve hatta canından olan sizler tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hak ettiği karşılığı alamamaktadır. Aynı durum Avrupa da benzer olduğundan Avrupa Anestezistler Derneği (ESA), bizim de altına imza attiğımız bir kararla "Her anestezist bir yoğun bakım uzmanıdır" mottosu ile adının içine "yoğun bakım" ismini de ekleyerek ESAIC oldu.
Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği Yönetim Kurulu olarak, siz değerli meslektaşlarımızın haklarının korunması için her alanda mücadele veriyoruz. Tüm ekibimizle, maddi, manevi, hukuki her alanda olduğu gibi bu hak mücadelesinde de sizlerin yanında olduğumuzu bilmenizi isteriz.


Bizler karamsarlığa düşmeyen, ufacık umutları yeşerten bir uzmanlık grubuyuz.


Bu vesileyle, 2021’in tüm meslektaşlarımıza sağlık ve mutluluk getirmesi ile birlikte normal bir yaşama dönüşümüzün ilk adımları olmasını diliyor, hepinizin yeni yılını yürekten kutluyoruz.
Saygılarımızla,


TARD Yönetim Kurulu