Yoğun bakım ve anestezi uzmanları vatandaşa seslendi

  • 24 Kasım 2020 Salı

Ağır hasta sayısı 20 gün içinde iki katına çıktı. Hastanelerin yoğun bakım yatakları artırılıyor. Uzmanlar ise sağlık personelinin yükü karşılamakta zorlandığına dikkat çekiyor. Hastanelerin en hassas alanında çalışan uzmanlar daha fazla tedbir istedi.

 


ÖZLEM KONUR USTA

Kovid-19 salgınında ağır hasta sayısı son 20 günde iki katına çıktı. Artan salgın yükünü karşılamak amacıyla hastanelerin yoğun bakım yatak kapasitesi artırılıyor. Hekimler ise sağlık personelinin artan kapasiteye yetişmekte zorlandığını ifade ediyor. Uzmanlar, yükün giderek arttığına dikkat çekerek, “Vatandaşlar, kısıtlamaların da ötesinde gönüllü olarak evde kalmalı” dedi.


3 Kasım’da 2 bin 386 olan ağır hasta sayısı, adım adım artarak 22 Kasım’da 4 bin 217’ye çıktı. Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Ömer Kurtipek, artan Kovid-19 vakaları nedeni ile hastanelerde yoğun bakım yataklarının 10’ar 20’şer çoğaltıldığını söyledi. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kurtipek, “Artan yük bu şekilde karşılanmaya çalışılıyor. Yatak ayarlarsınız, gerekli mekanik araçları da bulursunuz. Ancak personel sıkıntısı hat safhada. Ankara, bir süre daha idare edilebilir durumda ama İstanbul, Sakarya bölgesinde ciddi sıkıntılar var” dedi.


Sağlık personelinin Kovid-19’a yakalanması nedeniyle de yükün arttığını söyleyen Kurtipek, “Hastalananın yerine mevcut personel daha fazla çalışıyor, yük artıyor. Özellikle üniversite hastanelerinde personel sorunu var” diye konuştu.


PANDEMİ HASTANELERİ AYRILMALI

Kurtipek, pandemi hastanelerinin ayrılması gerektiğini de söyledi. “Hastanelerde Kovid-19 hastaları ile birlikte estetik gibi elektif ameliyatlar devam ediyor. Kanser gibi ertelenemeyecek acil ameliyatlar var. Pandemi hastaneleri ayrılırsa sorun daha kolay çözülebilir. Henüz bir kısıtlama yok ama salgının seyri böyle giderse elektif ameliyatlara da kısıtlama gelebilir. Elektif vakalar sınırlandırılırsa asistan ve uzman eksikliği yaşanmaz. En önemlisi hastalığa yakalanmadan tedbir alınması. Saatlere bağlı kısıtlamaların yerine hiç değilse mart, nisan ayındaki gibi hafta sonu kısıtlamaları gelmeli.”


YÜK ARTTIKÇA HİZMET KALİTESİ DÜŞER

Yoğun bakım doluluk oranlarının her geçen gün arttığını ifade eden Türk Yoğun Bakım Derneğinden bir yetkili Aydınlık’a hastanelerdeki durumla ilgili konuştu: “Yoğun bakım yatakları yetebilir, mekanik olarak da sorun olmaz ama yatağın yetmesi demek personelin de yeteceği anlamına gelmez. Bir uzman 10 hasta yerine 30 hastaya bakmak zorunda kalır. 50 hastaya baktığında tıbbi kalite düşer. Ölümlerin artma riski olur. Böyle bir riskle karşı karşıyayız. Vatandaş kendisine gönüllü olarak yasak koymalı. Hastanelere daha az gelmeliler. Ötelenebilir olan ihtiyaçlar ertelenmeli.”


AMELİYATLAR ERTELENİYOR

Yoğun bakımların yüzde 90 oranında anestezi uzmanlarınca yürütüldüğünü ifade eden uzman yaklaşan tehlikeye dikkat çekti: “Yatak sayısını artırırsınız başka alanlardan doktorları yoğun bakımda çalışmaya zorlayabilirsiniz. Ama her hekim yoğun bakımı yürütemez. Bazı hastanelerde elektif ameliyatlar ertelendi, yavaş yavaş bunlar ertelenecek. Kısıtlılıklar 15 gün içinde hastanelere yansıyor. Kovid-19 alanında çalışmak kolay değil. Bir yandan hastalık stresi diğer yandan giyinmesi, yeme içme ve tuvalet için içeriden 3-4 saat çıkamaması gibi zor şartlarda çalışıyorlar. Onların yükünü hafifletmemiz gerekiyor. Bir süre sonra Kovid-19 dışındaki yoğun bakımlar için de risk oluşacak.”