16 Ekim Dünya Anestezi günü

  • 15 Ekim 2020 Perşembe

Saygıdeğer TARD Üyeleri,


Eterin 16 Ekim 1846’da uygulanmasıyla birlikte dünya modern anestezi tarihinde bir çığır açıldı. 


O günden beri, Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanı hekimler olarak bizler, her alanda, bilimsel gelişmeler ışığında kliniklerde, ameliyathanelerde ve yoğun bakım ünitelerinde, ettiğimiz yeminin bilinci ve kararlılığı altında kritik hasta bakımıyla uğraştık. Dünya tarihini saran ve sarsan pandemi günlerinde, anesteziyoloji ve reanimasyon biliminin ve onun uygulayıcısı değerli hekimlerimizin önemi ve gerekliliğinin daha da iyi kavrandığına inanıyoruz. 


Wuhan’da bir kelebeğin kanat çırpmasının yarattığı türbülans ile tüm normallerin unutulduğu 2020 yılında, Anesteziyoloji ve Reanimasyon hekimleri olarak ailemizi, çocuklarımızı ve herşeyden öte canımızı hiçe sayarak bilimin gereğini yerine getirdik. 


Biz, Anesteziyoloji ve Reanimasyon hekimleri, 1846’dan beri verdiğimiz mücadelede, ilk günkü heyecan ve enerji ile ayaktayız. Hazırız. Heyecanlıyız. Kelebek gibi bir günlük ömrümüz de kalsa, onu bilim ve insanlık için harcamaya gönüllüyüz.


Anesteziyoloji ve Reanimasyon bilimi ve bu bilimin fedakar ve kahraman temsilcileri, siz değerli meslektaşlarımızın 16 Ekim Dünya Anestezi gününü kutlar, sağlıklı, başarılı ve mutlu yıllar dileriz.


TARD Yönetim Kurulu