ANESTEZİYOLOJİ VE YOĞUN BAKIM AVRUPA DİPLOMASI

ANESTEZİYOLOJİ VE YOĞUN BAKIM AVRUPA DİPLOMASI

SINAVLARI BİLGİ NOTU

Anesteziyoloji ve Yoğun Bakım Avrupa Diploması(EDAIC) sınavları, bir anestezi uzmanının yetkinliğine yönelik, temel bilim ve klinik konuları içeren, çok dilli, iki aşamalı sınavlardır. Bu sınav sisteminin amacı, bütün Avrupa’da geçerli, yüksek standartlı bir değerlendirme sistemi sağlamaktır.    EDAIC, 2’si zorunlu olak üzere 4 sınavdan oluşmaktadır:

  *EDAIC I ve II basamak sınavlarına girebilmek için gerekli şartları buradan inceleyebilirsiniz.  

EDAIC I. basamak sınavında, 2 adet 60 dakikalık seans vardır. Her 60 dakika içerisinde, 5 seçenekli 60 soru (toplam 120 soru) Doğru/Yanlış seçenekleri ile cevaplandırılmaktadır. İlk 60 soruluk A kitapçığı temel bilim ve ikinci 60 soruluk B kitapçığı klinik anestezi, yoğun bakım ve internal/acil tıp sorularını içermektedir. Doğru yanıta 1 puan, boş veya yanlış yanıta 0 puan verilmektedir ve adaylar bütün soruları cevaplamakla yükümlüdür.

  Sınav sonunda adaylara, değerlendirme amaçlı bir “Aday raporu” temin edilmektedir. Böylece adaylar, sınav performanslarını inceleyebilmekte, aynı zamanda konulara göre ayrılmış değerlendirme raporunda konu bazında eksiklerini tespit edebilmektedir.

  EDAIC I. Basamak sınavı 2016 yılında 35 ülkede, 61 merkezde gerçekleştirilmiştir. Sınav; Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Rusça, Lehçe, Portekizce, Romanca ve Macarca dillerinde yapılabilmektedir. https://www.esahq.org/education/edaic/exam-types/part-i-examination/  

SINAV TARİHİ: 16 Eylül 2017
SINAV BAŞVURU ÜCRETİ: €295 *  

*2016 itibariyle EDAIC I. Basamak sınav ücretine 1 yıllık ESA üyeliği dahil edilmiştir. Üyelik, sınav için başvurunun yapıldığı yılı takip eden 1 Ocak tarihi itibariyle geçerli olacaktır.  

**Eylül 2017’de gerçekleştirilecek EDAIC I. Basamak sınavı için on-line başvuru henüz açılmamıştır. Başvuru süreci aşağıdaki linkten takip edilebilir.

https://www.esahq.org/education/edaic/exam-types/part-i-examination/online-registration-for-part-i-examination/    

 EDAIC II. Basamak sınavına girecek adayların EDAIC I. basamak sınavını başarı ile geçmiş olmaları, diplomalı veya asistanlıklarının son yılındaki anaestezi doktorları olmaları gerekmektedir.

   II. Basamak sınavı, 2’si sabah 2’si öğleden sonra olmak üzere 4 oturumda sözlü sınav olarak gerçekleştirilmektedir. Her oturum 25 dakika sürmekte ve 2 sınav görevlisi katılmaktadır. Sabah oturumları temel tıp üzerine yoğunlaşırken, öğleden sonra oturumları klinik konuları ele almaktadır. Sınav başlamadan 10 dakika önce adaylara oturumda sorulacak sorulara yönelik ilgili senaryo verilmektedir. Kaldı/geçti sonuçları gün sonunda adaylara teslim edilmektedir. Sınav süreciyle ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşılabilir.

https://www.esahq.org/~/media/ESA/Files/EDUCATION/EDAIC%20Part%20II/Part%20II%20Guide%20English.ashx    

 EDAIC II. Basamak sınavı 2017 yılında 15 merkezde, İnglizce, Fransızca, Almanya, İspanyolca ve İskandinavca dillerinde gerçekleştirilecektir. Türkiye’de gerçekleştirilen sınavlar İngilizce dilinde yapılmaktadır.

  https://www.esahq.org/education/edaic/exam-types/part-ii-examination/    

SINAV TARİHİ: 18-19 Kasım 2017(İstanbul)
 SINAV BAŞVURU ÜCRETİ: €495 *  

*€495 sınava ilk kez girecek adaylara uygulanacak olan ücrettir. 2017 sonrası her denemede sınav başvuru ücreti €295 olacaktır.       Başvuru detayları ve On-line başvuru için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz:

https://www.esahq.org/education/edaic/exam-types/part-ii-examination/online-registration-for-part-ii-examination