SÖZ BİZDE OTURUMLARI

36. Olgunlaşma Yolunda Olgular


Uz.Dr.Mehmet Cantürk Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Giriş:
“Anestezide her hasta başlı başına bir vakadır.” Bu cümle her gün anımsadığım bir cümledir. Mesleğimizde bizi daha deneyimli hale getiren unutulmaz hastalarımız olmuştur. Bu sunuda uzmanlığımın ilk günlerinden bugüne kadar başımdan geçen onlarca unutulmaz olaydan sadece üçünü sizlerle paylaşmayı amaçladım.

Tartışma:
Olgu 1. Acil apendektomi planlanan 17 yaşında kadın hasta. Bu hasta ASA- I grupta bir hastaydı. Hikâyesinde özellik yoktu fakat aile tarafından eksik bırakılmış bir bilgi vardı: “yumurta alerjisi”. Spinal anesteziyle başlayan ameliyatın sonlarında 2ml propofol ile anaflaktik şoka giren hasta üç gün yoğun bakım takibinin ardından şifa ile taburcu olmuştu.
Olgu2. Tonsillektomi ameliyatı planlanan üç yaşındaki erkek hasta. ASA-I grubu olan hasta rutin indüksiyon ve entübasyonun ardından, anestezi devresine bağlandığında ventile edilemedi. Vital parametreleri bozulmaya başlayan hasta reentübe edildi. Vital bulguları normalleşen ve stabil seyreden hastanın cerrahisi tamamlanarak şifa ile taburcu edildi.
Olgu 3. Yerköy Devlet Hastanesi’nde ihale usulü aldırılan anestezi cihazı teslim edilmiş fakat kalibrasyonu ve aktivasyonu yapılmadığı için kullanılamaz haldeydi. Şirket yöneticileri telefonlarıma cevap vermez hale gelince çaresizlik içinde Sn. Ülkü Aypar Hoca’ma e-mail yolu ile ulaştım. Ülkü Hocam konuyla ilgileneceği ve takipçisi olacağını, Sn. Altan Şahin Hocam ile iletişime geçmemi söyledi. Altan Hocam konuya ilgilendiğini, sorunun çözüleceğini, çözülmez ise kendisine tekrar yazmamı belirten bir mesajla bana geri dönüş yaptı. Cihaz bir hafta içinde aktive edilerek bana teslim edildi.

Sonuç:
Birinci olgudan edindiğim deneyim; her hastanın medikal hikâyesi titizlikle alınmalıdır. İkinci olgudan edindiğim deneyim her hastanın başına geçtiğimizde anestezi devreleri, cihazı ve entübasyon araç gereçleri tekrar kontrol edilmelidir. Çünkü bu olguda sorun entübasyon tüpü içinde bulunan üretim hatası plastik membran idi. Üçüncü olgudan edindiğim çıkarım ise, periferde tek anestezi uzmanı olarak çalışmanın zorluklarını yıllarca deneyimlemiş bir hekim olarak, her ne kadar çalışırken tek de olsak, derneğimiz ve değerli hocalarımız sayesinde yalnız değiliz.


36. Olgunlaşma Yolunda Olgular


36. Olgunlaşma Yolunda Olgular 

Bu konu için bir sunum dosyası bulunmamaktadır.